گالری مجازی

آرکابوم (جستجو در سرزمین کهن)

گالری­ های مجازی در حال حاضر به صورت آنلاین در دسترس هستند. این گالری­‌ها می‌­توانند با همکاری موزه ‌ها، مراکز و موسسات علمی و فرهنگی ‏ بستری برای نمایش آنلاین آثار موزه­ا ایجاد کنند. این نوع گالری­‌ها ‎علاوه بر اینکه بستری برای تبادل اطلاعات بین موزه ‌ها و دوستداران میراث فرهنگی محسوب می ‌شوند، فرصتی را برای نمایش آثاری که امکان نمایش در ویترین‌های ‏موزه­‌ها ندارند، در فضای مجازی فراهم می­‌کنند.

یکی از مهمترین پروژه­‌های استودیو نوآوری میراث آرکا طی سال­‌های گذشته، طراحی بستری برای نمایش آثار میراث فرهنگی بوده است . میراث آرکا در تلاش بوده است، آثار ارزشمند فرهنگ و تمدن ایران زمین را در قالب محتواهای دیجیتال به نمایش بگذارد، چرا که بهره‌مند شدن از حظ بصری در کنار آموزش و پژوهش حق تمامی آحاد جامعه است. در همین راستا میراث آرکا برای اولین­ بار  یک  گالری مجازی مختص آثار موزه­ای طراحی و راه اندازی کرده‌ است. آرکابوم  با طراحی گالری مجازی برای نمایش آثار هنر و فرهنگ ایران، امکان تبادل اطلاعات و محتوا میان دوستداران میراث فرهنگی را فراهم کرده‌‌ است.

ایران گنجینه ‎­ای از فرهنگ و هنر بشری است که در حال حاضرگنجینه­‌ها و موزه ‎‌ها ، توان معرفی و نمایش مناسب ‏همه آثار فرهنگی و هنری ایران را ندارند ، از اینرو بهره ‌گیری از گالری مجازی می­ ­تواند خلاء موجود در زمینه کمبود فضا و کمبود محتوا برای نمایش آثار تاریخی را برطرف نماید. ‏ گالری مجازی آرکابوم  یک پلتفرم آنلاین است که با همکاری موزه­‌ها به نمایش آنلاین آثار موزه­‌ای می‌پردازد.

گالری‌های مجازی آرکابوم  با ایجاد فضای نمایش و امکان ارائه جزئیات اثر، امکانات جدیدی را برای معرفی آثار ایجاد کرده‌ است. این امکان با توسعه و تنوع در فضاهای جدید نمایشگاهی می‌تواند خلاء موجود در زمینه کمبود فضا برای نمایش آثار تاریخی را برطرف نماید. اولویت این گالری مجازی، تسهیل در دسترس قرار دادن اطلاعات آثار برای علاقمندان و ‏پژوهشگران داخلی و خارجی است.