” واقعیت مجازی”

گردشگری مجازی چیست؟

گردشگری مجازی به معنای ایجاد تجربه سفر، بدون سفر کردن به مناطق مختلف است. برای ایجاد این تجربه از طیف گسترده ای از محتوای دیجیتال می توان استفاده کرد، اما یکی از کاربردی ترین و در دسترس ترین روش برای ایجاد تجربه مجازی سفر، واقعیت مجازی است.

واقعیت مجازی چیست ؟

مفهوم واقعیت مجازی (Virtual Reality) یا( VR)  عبارت است از شبیه‌سازی یک دنیای جدا از واقعیت یا مشابه واقعیت که به کاربر اجازه می‌دهد وارد فضایی سه بعدی شده و به تجربه‌ی دلخواه بپردازد؛ تجربه‌ای که می‌تواند سرگرم‌کننده ،مفرح ، علمی و آموزشی، درمانی و خدماتی باشد. در این تجربه نه‌ تنها حواس بینایی، بلکه حواس شنوایی و حتی لامسه مخاطبان با استفاده از هدست های واقعیت مجازی به کار گرفته می‌شود.

واقعیت مجازی احساسات خوشایندی را نسبت به مقصد برای گردشگران ایجاد می‌کند

 

مزایای واقعیت مجازی در گردشگری چیست؟

امروزه صنعت روبه‌رشد گردشگری با ظهور تکنولوژی‌های نوین تغییرات شگرفی را تجربه می‌کند. از جمله پیشرفت هایی که روی داده و تحولات زیادی ایجاد کرده است فناوری واقعیت مجازی می باشد. واقعیت مجازی کاربردهای گسترده و مفیدی برای صنعت گردشگری از قبیل برنامه ریزی ، مدیریت، بازاریابی، تفریح و سرگرمی، آموزشی، حفاظت از بناهای تاریخی و … دارد که در ادامه به بخشی از این مزایا اشاره می شود :

  1. از VR می­ توان برای افزایش تجربه سفر و شکل دادن به رفتار گردشگران استفاده کرد.
  2.  جلب اعتماد  مشتریان نسبت به کسبو کارهای گردشگری
  3. VR به مشتریان بالقوه اجازه می دهد یک نگاهی اجمالی به مقصد مورد نظر، برای رزرو داشته باشند.
  4. تلفیق داستان گویی با واقعیت مجازی می تواند یک محتوای تصویری عالی به وجود اورد که قطعا بر روی مشتری تاثیر گذار خواهد بود
  5. افراد تجربه استفاده از VR رو بیشتر در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند.
  6. واقعیت مجازی قابلیت این را دارد که جاذبه های گردشگری خاص و جدید رو به بهترین شکال معرفی و مخاطبین را برای حضور ترغیب کند
  7. VR به افراد کمک می کند تا احساسات مثبت بیشتری را به سمت مقصد ایجاد کند به خاطر همین فعالین گردشگری باید برای تعامل بازدیدکننده با مقصد استفاده از واقعیت مجازی در اولویتشان باشد.
  8. این تکنولوژی موجب افزایش نرخ تعامل مشتریان با وب سایت یا اپلیکیشن کسب و کارها می شود.

نتایج پژوهش ها در زمینه استفاده از واقعیت مجازی در گردشگری

نتایج پژوهش نشان می‌دهد که متغیرهای حس حضور و تجربه زیبایی‌شناسی بر رضایت از واقعیت مجازی به‌طور مثبت و معنادار مؤثر است، رضایت از واقعیت مجازی بر درگیری رفتاری تأثیر مثبت و معنادار می‌گذارد و درگیری رفتاری نیز بر قصد بازدید از مقصد، قصد توصیه شفاهی و تصویر مقصد تأثیر مثبت و معنادار دارد (منبع : لینک مقاله)

تحقیقات منتشر شده در دانشگاه امرست ماساچوست نشانگر موثر بودن VR در مردم و مقاصد است. این پژوهش که با عنوان : واقعیت مجازی و تاثیرات آن بر بازاریابی مقصد است نشان داد که واقعیت مجازی احساسات خوشایندی را نسبت به مقصد ایجاد می‌کند

بر اساس نتایج پژوهش، تکنولوژی واقعیت مجازی تأثیر مثبتی بر رفتار گردشگران و تصویر مقصد دارد. نتایج این پژوهش می‌تواند برای مدیران و بازاریاب‌های مقاصد گردشگری و همچنین ارائه‌دهندگان خدمات برنامه‌های واقعیت مجازی مفید واقع شود. این تکنولوژی، ابزاری مفیدی برای بازاریابی و برندسازی مقاصد است و می‌تواند گردشگران را به بازدید حقیقی از مقصد در آینده ترغیب کند.