ایران را با ما بـبینید

با چند کلیک ساده سفر کنید و زیبایی ­های ایرانمان را به صورت 360 درجه ببینید

شما در آرکابوم می‌توانید از مکان های تاریخی و طبیعی بازدید کنید، بیشتر بیاموزید و سفری متفاوت را تجربه کنید. ما در آرکابوم کوشیده‌ایم تا امکان سفر و یادگیری را برای تمامی آحاد جامعه فراهم آوریم.

10+ سال

220+ پروژه

جستجو در سرزمین کهن

زمانی که امکان سفر برای شما فراهم نیست و می‌خواهید شانس بازدید و برقراری ارتباط با یک مکان جدید را از دست ندهید، تورهای مجازی بهترین گزینه هستند.

میراث جهانی

جستجو در سرزمین کهن

جستجو کنید

جاذبه های تاریخی

دریچه ای نو برای جستجو

جستجو کنید

میراث طبیعی

سفر به مناطق بکر ایران

جستجو کنید

موزه و اقامتگاه

جستجو در میراث نیاکان

جستجو کنید

زیگورات چغازنبیل

جستجو در سرزمین خدایان

راهی شو

جستجو در امپراتوری ساسانی

در سال 224 میلادی اردشیر یکم توانست اردوان پنجم پادشاه اشکانی را در دشت هرمزگان شکست دهد و شاهنشاهی ساسانی را بنیاد بگذارد. از آن زمان اردشیر عنوان “شاهنشاه” به معنای “شاه ِ شاهان” را گرفت و شروع به تسخیر سرزمنی کرد که خود به آن ایران می‌گفت. امپراتوری ساسانی از سده سوم تا سده هفتم میلادی سرزمین گسترده‌ای را از مرزهای هند و چین در شرق تا میان‌رودان در غرب دربرمی‌گرفته و جامعه ساسانی مانند ایران امروز دربردارنده گروه‌های مختلفی از مردمان با زبان‌ها و ادیان مختلف بوده‌است.

مجموعه تخت سلیمان

استان آذربایجان غربی

راهی شو

دیوار بزرگ گرگان

استان گلستان

راهی شو

مجموعه بندیان درگز

استان خراسان رضوی

راهی شو

گشتی در میدان نقش جهان اصفهان

 

راهی شو

جستجو در میراث طبیعی ایران

  • یک طبیعت‌گردی بی‌نظیر  را تجربه کنید

  • برای سفر آگاهانه به این سرزمین برنامه ریزی کنید.

  • سامانه طبیعت‌گردی شامل 21 مقصد است

طبیعت‌گردی در سمنان

سمنان یکی از استان‌های بزرگ و خوش آب و هوای ایران می‌باشد که در شمال دشت کویر و جنوب رشته کوه البرز واقع شده است. سمنان علاوه بر مکان‌های تاریخی، جاذبه‌های طبیعی بکر و تماشایی برای ارائه به گردشگران نیز دارد که به دلیل آب و هوای بسیار متنوع خود جنگل‌ها، کوه‌های سر به فلک کشیده، کویر و… زیادی را شامل می‌شود. در سامانه طبیعت گردی سمنان به تماشای معدن نمک گرمسار،قلعه سارو کوهستان های شمالی سمنان، غار دربند، منطقه حفاظت شده پرور، تپه های مریخی دامغان، دریاچه نمک کویر حاج علی قلی دامغان، جنگل ابر، آبشار تنگه داستان دره مجن بنشینید

راهی شو

طبیعت‌گردی در کرمان

استان کرمان در جنوب شرق ایران دارای مناظر طبیعی منحصر به فردی مثل کویر لوت و ده‌ها آبشار، دره، جنگل بوده که نشان از توانايي هاي بالقوه طبيعت گردي بسيار مناسب آن دارد. دره و آبشار کشیت، تنگ کرو، بنکاه­‌های فهرج، دره شاه مردان، دره گلی هوک به عنوان جاذبه‌­های طبیعی، رویشگاه اوروس رابر، جنگل چهار ریگ فهرج و جنگل مهرویه به عنوان زیستگاه‌­های گونه‌­های مختلف گیاهی و جانوری و غارهای جفریز و به عنوان مکان­‌هایی جهت غارنوردی همگی می­توانند مکان­‌هایی جهت جذب گردشگر باشند.

راهی شو

تور مجازی موزه ایران باستان

موزه ایران باستان، امروزه بخشی از مجموعه موزه ملی است که به اشیای دوران پیش از اسلام تعلّق دارد. این موزه در سال 1316 به عنوان اولین بنای موزه‌ای کشور افتتاح شد.در این موزه اشیای تاریخی به ترتیبت قدمتشان قرار گرفته اند. در واقع مسیری که برای بازدید در نظر گرفته شده است، از قدیمی ترین دوران به جدید ترین دوران می رسد.

راهی شو

جستجو در پیش از تاریخ ایران

دوره پیش از تاریخ ایران به پنج دوره پارینه سنگی، فراپارینه سنگی، نوسنگی، مس و سنگ، مفرغ و دوره آهن تقسیم می‌شود. فرهنگ های مرتبط با پارینه سنگی قدیم ایران، شامل فرهنگ ساطور ابزار الدوان و فرهنگ تبر دستی آشولی هستند. کهن ترین شواهد این دوره که مربوط به فرهنگ الدوان است، در اطراف رود خانه کشف رود در شرق مشهد یافت شده‌است. این شواهد شامل تعدادی ابزار سنگی ساخته شده از کوارتز است که شامل تراشه و ساطور ابزار هستند. طبق نظر کاشفین این مجموعه حداقل ۸۰۰ هزار سال قدمت دارد. از فرهنگ آشولی نیز مدارک بیشتری در شمال غرب و غرب کشور به دست آمده‌است. از دوران پارینه سنگی میانی که فرهنگ ابزار سازی آن موستری گفته می‌شود، شواهد بیشتری در غارها و پناهگاه‌ها یافت شده‌است که اغلب مربوط به زاگرس مرکزی هستند. این دوره از حدود ۲۰۰ تا ۱۵۰ هزار سال پیش شروع شده و تا حدود ۴۰ هزار سال پیش ادامه داشته‌ است. انسان‌های نئاندرتال در این دوره در ایران می‌زیستند که بقایای اسکلت آنها در غار بیستون یافت شده‌ است. دوران پارینه سنگی جدید ایران از حدود ۴۰ هزار سال پیش آغاز و تا حدود ۱۸ هزار سال پیش ادامه یافته که مقارن با مهاجرت انسان هوشمند جدیدی به ایران است.فرهنگ ابزار سازی این دوره تیغه و ریز تیغه برادوستی است. آثار دوره بعدی فراپارینه سنگی در غرب زاگرس و شمال البرز به دست آمده که فرهنگ، زرزی خوانده می‌شود.

بعد از دوران های پارینه سنگی دوران روستانشینی آغاز می شود. قدیمی ترین آثار سکونت روستا نشینان اولیه در غرب زاگرس و شمال خوزستان یافت شده‌است. برخی از این روستاهای اولیه گنج دره، سراب و آسیاب در نزدیکی کرمانشاه، علی کش در دهلران، گوران در هلیلان و چغابنوت در شمال خوزستان است.

بین هفت تا هشت هزار سال پیش مراکز روستانشین در چند نقطه از ایران، در منطقه تمدن جیرفت در تمدن تپه سیلک نزدیک کاشان، اطراف مرودشت و در فاصله کمی از شوش، قدیمی ترین شهر موجود دنیا، وجود داشته‌است.

کهن‌ترین نشانه‌های تمدن انسانی، مربوط به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد است که در ایران، تمدن شهر سوخته در سیستان، تمدن عیلام در خوزستان، تمدن جیرفت در کرمان، تمدن تپه‌حصارِ در دامغان، تمدن تپه سیلک در کاشان، تمدن اورارتو در آذربایجان، تپه گیان نهاوند، تمدن کاسی‌ها در لرستان امروز، پیدا شده‌است.

غار پارینه سنگی دربند

استان گیلان

راهی شو

تپه باستانی گوهرتپه

استان مازندران

راهی شو

قلعه اورارتویی بسطام

استان آذربایجان غربی

راهی شو

موزه برای پایداری

تور مجازی موزه دانشگاه جنگ

خانه تیمورتاش مربوط به اواخر دوره قاجار (احمدشاه) است. پس از قاجارها، این خانه به تصاحب تیمورتاش در آمد و وی از آن برای سکونت و کار خود استفاده می‌کرد تا اینکه فرمان قتل تیمورتاش توسط رضا شاه صادر شد و بناهای دیگری به مجموعه این موزه توسط وی و پسرش اضافه گردید. امروزه، از این بناها به عنوان دانشگاه جنگ برای تدریس مسائل نظامی به درجات سرهنگ به بالا استفاده می‌شود.

راهی شو

تور مجازی موزه علوم زمین

موزه علوم زمین، یکی از واحدهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور است که پس از اختصاص ساختمان کنونی به سازمان زمین‌شناسی، بخشی به موزه تعلق گرفت. اشیا این موزه بر مبنای ضابطه‌های علمی زمین‌شناسی، دسته‌بندی شده‌اند و در ویترین‌های گوناگون قرار گرفته‌اند.

راهی شو

راهی شو

راهی شو