خلاصه طرح

آرکابوم (جستجو در سرزمین کهن)

آرکابوم چیست؟

میراث فرهنگی متعلق به همگان است. مردم باید فرهنگ خود را بیشتر بشناسند و در آن پژوهش کنند و در کار و زندگی خود از آن الهام گیرند. حفظ هویت و روح فرهنگی یک سرزمین در گرو اهمیت به میراث ملی است و باعث شکل گیری هویت و عرق ملی و مقابله با تاثیرات تهاجم فرهنگی است و باعث نشاط اجتماعی می گردد. این مهم در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته و همه کشورها سعی در شناساندن میراث و فرهنگ خود به جامعه خود و نیز جهانیان دارند.

اصلی ترین قدم در معرفی فرهنگ ملی به عموم مردم، دیجیتال سازی آثار موجود و نشر آن در فضای مجازی است. این مهم علاوه بر حفاظت پایدار از میراث فرهنگی، تاثیرگذارترین روش برای معرفی و صادرات فرهنگ ایرانیست. امروزه با گسترش اینترنت و نفوذ آن در جوانب مختلف زندگی مردم و تغییر ذائقه ایشان، این مهم را یادآور است که هر آنچه که وارد دنیای مجازی نشود به مرور فراموش خواهد شد. با فراگیری کرونا در جهان و رعایت دستورالعمل های بهداشتی، تقریبا تمام جوانب زندگی انسانها از خرید و آموزش تا سرگرمی ها در فضای مجازی پررنگ شد. در این زمان اهمیت محتواهای دیجیتالی بیش از گذشته برای همگان مطرح شد.

محدودیت های زمانی، مکانی، هزینه و سلامت مردم برای حضور فیزیکی جهت بازدید موجب شد تا ایده طراحی بستری برای ارائه محتواهای حوزه فرهنگ و آثار ملی و نیز گردشگری و بازدید از زیبایی های تاریخی و طبیعی ایران در سال 99 مطرح گردد. پلتفرم “آرکابوم” با شعار “جستجو در سرزمین کهن” در سال 1400 طراحی شد. آرکابوم جستجو در تاریخ و فرهنگ سرزمینمان را در هر زمان و مکانی برای همگان فراهم کرده است. ما تاریخ، فرهنگ، هنر و طبیعت ایران را در یک بستر دیجیتال گردآورده‌ایم تا تجربه‌ای متفاوت را همراه با فناوری و نوآوری برای همگان به ارمغان آوریم. در آرکابوم می‌توان به تماشای آثار تاریخی و هنری از سراسر ایران نشست و سفری را به جاذبه های این مرز و بوم برنامه‌ریزی کرد و یا حتی سوغات کوچکی از این سفر برای خود به یادگار برد. در این بستر امکان سفر همراه با راهنما به صورت فردی و یا گروهی وجود دارد که امر بسیار مهمی در آموزش و سفرهای علمی برای دانش پژوهان است.

دغدغه دیگر در طراحی آرکابوم، فراهم کردن بستری برای گنجینه ها و موزه های کشور بود تا هم محدودیت ویترین ها در نمایش آثار در مخازن را حل کند و هم عدالت اجتماعی در بهره گیری از آثار موزه ای را برای همگان فراهم کند. از اینرو بهره گیری از گالری مجازی آرکابوم میتوانست خلاء موجود در زمینه کمبود فضا و کمبود محتوا برای نمایش آثار تاریخی را برطرف نماید. علاوه بر این نمایشگاه های موقتی و محدودی که گاها بصورت فیزیکی برگزار می شود نیز میتواند بصورت مجازی در دسترس عموم قرار گیرد.

معرفی و شناساندن جاذبه های ایران، توسعه گردشگری و اشتغال زایی، عدالت اجتماعی در بهره گیری از میراث ملی برای همگان، تولید محتوا برای صنایع خلاق، بستر جذاب علمی برای دانش پژوهان و گسترش حوزه مطالعاتی ایران از اهداف آرکابوم است.

رقبا

در حال حاضر در ایران هیچ شرکتی در راستای نمایش و ارائه‌ی خدمت و فعالیت مشابه مشاهده نشده است. در سطح بین‌المللی اقدامات مشابهی از طرف نهادهای شناخته‌شده‌ای نظیر Google art and culture صورت گرفته‌است؛ اما حوزه‌ي مطالعات ایران را بصورت بسیار محدود پوشش داده اند.

لازم به توضیح است که پلتفرم های مختص گردشگری در ایران زیاد هستند، تمایز آرکابوم با این نوع پلتفرم ها علاوه بر اینکه در زمینه فناوری ثبت و نمایش تمایز دارد به صورت اختصاصی روی آثار موزه ای هم فعالیت می کند.

مزیت رقابتی

داشتن محتوا از 230 جاذبه تاریخی ،فرهنگی و طبیعی ایران

داشتن تجهیزات مرتبط با مستندنگاری

نیروی انسانی متخصص حوزه میراث فرهنگی مسلط به فناوری و نوآوری در تولید محتوا

دارای حسن سابقه در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

دارای شبکه مناسب در این حوزه

برنامه توسعه

گسترش تولید محتوای دیجیتال جذاب و در عین حال دقیق و علمی از تمام جاذبه های ایران در بخش گردشگری مجازی

توسعه نمایش آثار موزه ای مخصوصا آثار مخازن که شانس حضور در ویترین ها را ندارند در بخش گالری مجازی

تولید و نمایش محتوای مربوط به رسوم و میراث معنوی کشور

دسته بندی سرویس استفاده از راهنمای برخط بر اساس گروه سنی و هدف تور

گردشگری مجازی همراه با سرگرمی برای گروه سنی کودک و نوجوان

توسعه محصولات فرهنگی و یادبودهای سفارشی در فروشگاه آنلاین

امکان پرینت دو بعدی و سه یعدی آثار

طراحی اپلیکیشن آرکابوم